A A A

Klub Repów Żeglarskich

 • 25lat Klubu
  25lat Klubu
 • Jubileusz 25 lat KRZ
  Jubileusz 25 lat KRZ
 • Salon Żeglarski
  Salon Żeglarski
 • Salon Żeglarski
  Salon Żeglarski
 • Salon Żeglarski
  Salon Żeglarski
 • 25 lat-uroczysty obiad na Kaszubach
  25 lat-uroczysty obiad na Kaszubach
 • Będzie Grog!!!
  Będzie Grog!!!
 • Marek -szekla nr 5
  Marek -szekla nr 5
 • Marek -szekla nr 5
  Marek -szekla nr 5

                                                                                                                    

Repy?Tak!!! To przecież Repy!

Mokry listopad 1984 roku nie był niczym nadzwyczajnym. Delikatna mżawka, szybko kończący się dzień, coraz chłodniej i zasypiające powoli jezioro. Niby od niechcenia kołysało się na nim jeszcze kilka jachtów, których mimo późnej jesieni nie wyciągnięto z wody. Dobra pora na refleksje. Niekiedy na zadumę. Na przykład o tym co zostało w życiu za nami. O pasji, której nie można się pozbyć, o przygodach, których się nie da powtórzyć, o chwilach trudnych i groźnych, które przeszły do osobistej historii. O wyjątkowym sporcie, twardym, wymagającym odwagi i dyscypliny. O poczuciu odpowiedzialności za jacht i za jego załogę, o koniecznym refleksie, sprawnym dowodzeniu, wytrwałości i odporności. O żeglarskiej wiedzy, którą dobrze trzeba opanować i o zwątpieniach, których nie powinno być.O sztor mach, które  trzeba było przeżyć i pracach szkutniczych, których nie sposób nie wykonać. Zapadający zmrok motywował do wspomnień. Wyjątkowych, pełnych emocji i satysfakcji. Żeglarze: wyjątkowe i zróżnicowane towarzystwo! W różnym wieku, z rozmaitym doświadczeniem, ścigający się podczas regat sportowych w klasach olimpijskich, ścigający się na wielkich oceanicznych akwenach, zmagający się z dzikim, nieokiełznanym i groźnym żywiołem po to, by go pokonać!, albo też w samotności opływający świat łącznie z Przylądkiem Horn. Charzykowska „Bessertówka” z natury swojej patrzy  na jezioro. Stale na to samo a jednocześnie o każdej porze roku wyglądające inaczej. Ono się nie starzeje tak jak ludzie. Jest raz wzburzone i głośne a raz ciche i pokorne.

Zupełnie jak ludzie, którzy nad nim mieszkają. Tej jesieni, w listopadzie   1984 roku z inicjatywy Szekli nr 2, znakomitego żeglarza, świetnego tren era żeglarskiego, oficera Marynarki Wojennej w stanie spoczynku, absolwenta świetnej poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, człowieka napęczniałego od inicjatyw, doszło do spotkania z dwoma innym żeglarzami, jego przyjaciółmi i do niecodziennych wspomnień. To właśnie wtedy, podczas tego wczesnego wieczoru Aleksander Machel, właściciel „Besertówki” zgłosił swoim gościom pomysł powołania Klubu Repów Żeglarskich. Klubu dla takich jak oni i nieco młodszych, bo po czterdziestce i starszych, bez określenia wieku. I tak powstał ten Klub o obyczaju angielskim – tylko dla mężczyzn. Ma swoje logo, hymn, tradycję, klimat i regularne spotkania. Jest stałym elementem Charzyków, pięknej podchojnickiej miejscowości, w której wiele lat temu narodziło się polskie żeglarstwo.


Dziś skończył 25 lat!
Prof. Henryk Machel

 

 

Dom Gościnny  Bessertówka jest siedzibą Klubu Repów Zeglarskich, który wiosną 2009 r. uroczyście fetował 25 lat swego istnienia.

 

W dniu 30 października br. odszedł na wieczną wachtę najstarszy czynny członek Klubu Repów Żeglarskich  Rep Marek Lorens szekla nr.5.Pomyślnych wiatrów  w żegludze po bezkresnych morzach i oceanach. kapitan

 

Kolejne spotkanie Klubu Repów 11listopad godz.17oo.Bedziemy  wspominając Repa Marka szekla nr.5.

                                                                                Kapitan szekla nr.2

 Po korekcie terminy spotkań KRŻ w 2012roku są następujące:

wiosna-14 kwiecień

 jesień-10 listopad 

Początek spotkań tradycyjnie o godz. 1700

 Kapitan

 

Wieczór 11 listopada 2011

Marka wspominaliśmy,pomyślnych wiatrów na Wiecznej Wachcie życzyliśmy i za Jego tam pomyślność wypiliśmy. 

Kapitan 

Wesołych i Zdrowych Świąt Wielkanocnych i zawsze pomyślnych wiatrów Repom i Sympatykom Klubu                        

Życzy  Kapitan 

Gmina Chojnice.Żeglarze cenią bojerowego Mistrza.

Klub Repów podziękował Mistrzowi.

Szanując wieloletnie tradycje Klubu zapaliliśmy znicze przy obelisku Ottona Weilanda w Porcie Jachtowym ,następnie zawsze w tym samym miejscu spełniliśmy zwyczajowego  "wściekłego pieska" wspominając trzynastu Repów trzymających Wieczną Wachtę.

 

Charzykowy,10 listopad 2012 r.               Kapitan

 

 

Pomyślnych Wiatrów w 2013 r.Repom i Sympatykom Klubu

Życzy

Kapitan

Szekla nr.2

W dniu 15 marca br. odszedł na Wieczną Wachtę  Rep szekla nr.4 jachtowy sternik morski Stanisław Sobczak.Cześć  Jego pamięci.

 Tradycyjnie w  dniu Święta Zmarłych zapalimy w Porcie  Jachtowym jeden znicz więcej.

Kapitan Klubu

szekla nr.2